Výstavy a program

Zveme Vás

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
k výstavě „Obrazy života Alžběty Zelené“,

na které budou mít účastníci možnost se zapojit do tvorby kolektivního díla.
Prohlídku povede Bc. Romana Cásková.

Hlavní budova
ve čtvrtek 21. 3. 2019 od 16 hodin

EVŽEN HANZALÍK

Hlavní budova od 9. 3. do 21. 4. 2019 
vernisáž se uskuteční v pátek 8. 3. v 17 hodin

Malíř, grafik a designér, prostějovský rodák Evžen Hanzalík žije a tvoří v Praze. Pro svou výstavu v Muzeu a galerii v Prostějově si připravil kolekci obrazů a plastik s expresívními figurálními motivy, které dle autorova názoru nejlépe vyjadřují myšlenku a pocit, kterého chce dosáhnout. Většina děl vzniká metodou klasické tzv. automatické malby známé zejména z tvorby surrealistů. Je to metoda spontánní malby s neznámým cílem, to znamená, že autor při malbě pracuje s pocitem a konečný smysl
a název, jenž vyjadřuje “co tím chce říci“ vzniká v průběhu vývoje malby. Sochy, ale i některé obrazy však vznikají standardní metodou skicy a realizace.
Jak se umělci jeho představy a záměry daří převádět do světa barev
a kombinací materiálů, se můžete přijít osobně podívat v pátek
8. března v 17. hodin do hlavní budovy muzea, kde bude výstava
s příznačným názvem Tvorba slavnostně otevřena vernisáží za účasti autora. Ti, kdo si budou chtít na prohlídku prostějovské kolekce nechat delší čas, bude výstava přístupná do 21. dubna a všichni zájemci jsou srdečně zváni.OBRAZY ŽIVOTA ALŽBĚTY ZELENÉ

Hlavní budova 15. 2. - 21. 4. 2019
Výstava ke stému výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené představí výběr z jejího rozsáhlého díla, zejména ze soukromých sbírek. Nabídneme Vám průřez její celoživotní tvorbou, kterou tvoří portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folklóru.
Vernisáž  se uskuteční 14. 2. 2019 v 17 hodin. 
 

DĚVČATA Z POKOJE 28, L 410 TEREZÍN

Špalíček 1. 2. - 31. 3. 2019
Život několika mladých židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu v jednom z pokojů, tak zvaných heimů, zachycuje výstava na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně. Na 12 panelech jsou v úvodu přiblíženy politické události 30. let, nástup A. Hitlera k moci, obsazení Rakouska a českého pohraničí atd. Těžiště výstavy spočívá ve vykreslení každodenního života dětí a mládeže za zdmi terezínského ghetta. Závěr výstavy seznamuje s poválečnými osudy děvčat, která měla to štěstí a dočkala se konce války.